7 x 7 czyli siódma noc siedmiu synagog.

A że to noc jubileuszowa to zapraszamy na międzypokoleniowy miks tradycji i nowoczesności w rytmie house music.

Po raz kolejny zapraszamy wszystkich – młodych i starych – na krakowski Kazimierz. Jak co roku, w tę wyjątkową noc otworzymy szeroko drzwi siedmiu, unikatowych w skali światowej, synagog. Tym razem zapraszamy do wyruszenia we wspólną, pokoleniową podróż. Pokażemy wam różne historie i opowieści. Nieoczywiste, wymagające indywidualnej refleksji. Niejednokrotnie urwane, niedokończone… Ale także wzruszające, i te ze szczęśliwym zakończeniem.

W każdej z synagog przygotowaliśmy inny rodzaj wydarzenia – wystawy, warsztaty, multimedialny spektakl i DJ-ski maraton.

Zapraszamy w nocy z soboty na niedzielę – 27/28 maja 2017 r. Naszą pokoleniową wędrówkę zaczynamy o godz. 22.00 uroczystą Hawdalą w JCC, a potem bawimy się niemal do białego rana.

22:30 – 2:00

# Synagoga Tempel, Miodowa 24
Groove, funk i house. Muzyka łączy nie tylko pokolenia. DJ-show
Ona – Ellyott – zadziorna punkówa, co to z niejednego pieca chleb jadła. Na początku lat 90. współtworzyła brytyjską, pionierską formację z nurtu Riot Grrrl – Sister George, potem grała w równie bezkompromisowej kapeli Nightnurse. Obecnie rezyduje w Izraelu i wykręca ostre house’owe melanże z bliskowschodnią nutą.
On – Tomasz Jurecki, DJ, multiinstrumentalista, retronauta. 1/4 projektu MLDVA, 1/3 Estropical, 1/3 Trio Polis, 1/5 Easy Cheesy. Zapoda wam Israeli groove connection, soul, funk i big bit.
Mury synagogi zadrżą w posadach.

# Synagoga Kupa, Miodowa 27
Spotkania
Historie i świadectwa członków i członkiń społeczności żydowskiej w Krakowie. Rodzinne i pokoleniowe. Przodkowie spotkają się z potomkami w wyjątkowych opowieściach. Przyjdą bracia, siostry, wnukowie z babkami… Będą wspólnie „tu i teraz”. Doświadczymy historii, które ożyją. Nie tylko w opowiadających, ale i w nas.

# Synagoga Remu, Szeroka 40
Zatrzymane chwile
Duma, radość, młodość, doświadczenie, niewinność, miłość, tradycja i nowoczesność. Są takie momenty w naszym życiu, gdy dzięki jednej fotografii utrwalającej pamięć o pokoleniach możemy tego wszystkiego doświadczyć. Ale, gdy się przyjrzymy bliżej, to dostrzeżemy jeszcze więcej… Wyjątkowa wystawa fotografii, które stworzyły pokoleniowy kalendarz JCC Krakow.

# Synagoga Poppera, Szeroka 16
Jedyne takie drzewo
Macie już swoje drzewko genealogiczne? Jeśli nie, to w czasie warsztatu plastycznego będziecie mieli niepowtarzalną okazję zrobić swoje własne drzewko genealogiczne metodą żydowskiej wycinanki. Warsztaty poprowadzą instruktorzy SCKM – Anna Lewińska i Marzena Dudziuk-Koluch.

# Synagoga Stara, Szeroka 24
„I CIĄGLE WIDZĘ ICH TWARZE…”
Ciągle widzimy ich twarze i słyszymy ich głosy. Byli, są i będą. W pamięci wnuków, prawnuków. Podróżująca wystawa fotografii przedstawiających Żydów polskich przygotowana przez Fundację Shalom Gołdy Tencer-Szurmiej – pokaz multimedialny.

# Synagoga Wysoka, Józefa 38
Poczuj swoją historię…
W „Wysokiej” zapraszamy na multimedialny pokaz. Tym razem będą to mocno abstrakcyjne wariacje na temat pokoleń. Każdy może je „przeżyć po swojemu” a dowolność interpretacyjna mile widziana. Ścieżki, po których prowadzi nas autor Wiktor Podgórski pozwalają nam na indywidualną, pokoleniową podróż. To trzeba nie tyle zobaczyć, co poczuć. Bo historia pokoleń to przede wszystkim to, co jest w nas, co czujemy, ale niekoniecznie dostrzegamy.

# Synagoga Izaaka, Kupa 18
Krakowskie pokolenia
Jeszcze niedawno przechadzali się z rodzinami tymi samymi ulicami, którymi będziemy podążać szlakiem siedmiu synagog. Kto wie, może niektórzy z nich przed wojną modlili się w synagodze Izaaka? Albo prowadzili kram na Placu Nowym?
Wystawa zdjęć prezentująca codzienność ośmiu rodzin przedwojennego Krakowa.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

# JCC Krakow, Miodowa 24
22:30 – Czulent i chałka. Serdecznie zapraszamy do ogródka JCC, by spróbować tradycyjnych potraw, które są obecne w żydowskiej kuchni od pokoleń!

22:15-23:45 – Projekcja filmu „Oma i Bella”, reż. Alexa Karolinsky
Oma i Bella to intymne spojrzenie na życie Reginy Karolinski (Oma) i Belli Katz – dwóch przyjaciółek, które mieszkają razem w Berlinie. Obie przeżyły Holokaust i po wojnie zostały w Niemczech. Potrawy, które wspólnie przygotowują, przypominają im o dzieciństwie, łączą je i prowokują do odpowiedzi na pytania o tożsamość, pamięć i dziedzictwo. Film śledzi ich codzienne życie, portretuje te dwie starsze kobiety z humorem, przez pryzmat ciekawych opowieści i dobrego jedzenia.
Autorką filmu jest wnuczka Omy, Alexa Karolinsky, której udało się uchwycić walkę kobiet o zachowanie części ich przeszłości przy jednoczesnym silnym zaangażowaniu w teraźniejszość.
W języku niemieckim z angielskimi napisami

0:00-1:00 – Warsztaty kulinarne „Żydowska kuchnia międzypokoleniowa”. Prowadzenie: Kasia i Sylwia Leonardi
Zapraszamy na warsztaty kulinarne, podczas których poznamy przepisy, które w żydowskich rodzinach przetrwały całe pokolenia i ciągle są przekazywane. Przygotowane potrawy będą nawiązywać do filmu „Oma i Bella”.
Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: rsvp@jcckrakow.org lub tel. 12 370 57 70

22:00-2:00 – Tefilat haderech – Modlitwa przed podróżą. Wystawa Ewy Gordon

# JCC West, Izaaka 5
22:30-0:30 – Trzecie pokolenie a Izrael.
Członkowie Klubu Studenckiego Hillel GIMEL zapraszają na slajdowisko i opowieści o swoich doświadczeniach i przygodach w Izraelu.Masz w planach wycieczkę do Ziemi Świętej? A może myślisz o wymianie studenckiej? Podczas spotkania uczestnicy będą mogli zwrócić się ze wszystkimi nurtujących pytaniami do członków i członkiń naszego klubu studenckiego! Dowiecie się m.in., co warto zjeść w Izraelu, które miejsca koniecznie trzeba odwiedzić oraz jak podróżować, by nie zbankrutować.

# Żydowskie Muzeum Galicja, Dajwór 18
22:30-1:00 – Potańcówka międzypokoleniowa – czy w muzeum wypada tańczyć?
U nas wręcz trzeba! Zabierzcie dziadków, babcie, rodziców i znajomych na międzypokoleniową potańcówkę! Nieważny wiek, nieważny ubiór ani umiejętności na parkiecie. Ważny – dobry humor i chęć do wspólnej zabawy. Usłyszycie utwory artystów żydowskich i pochodzenia żydowskiego – od przedwojennych piosenek Hemara i Warsa, przez Gershwina, Cohena, Paulę Abdul, Amy Winehouse po Reginę Spektor czy Matisyahu!