HOME TEMPEL KUPA REMU WYSOKA IZAAKA STARA POPPERA TOWARZYSZĄCE ENGLISH

Żydowska różnorodność
7@nite Synagogi Nocą 2019

7 krakowskich synagog w jedną noc
25/26 maja 2019, od 22.00

Już po raz dziewiąty zapraszamy wszystkich do siedmiu krakowskich synagog. Otwieramy dla Was drzwi do świata pełnego barw, dźwięków, smaków, głosów, który jest nam znany i nieznany. Chcemy Was zafascynować żydowską różnorodnością i zaczarować na kilka godzin krakowski Kazimierz naszym wspólnym entuzjazmem i optymizmem. Zaprosiliśmy do tworzenia programu tegorocznej edycji 7@nite najważniejsze instytucje, które aktywnie działają na tym polu. Oprócz JCC Krakow i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, swój wkład w program wnoszą Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Żydowskie Muzeum Galicja, Hillel Gimel Kraków, Chabad Lubawicz Kraków, Wydawnictwo Austeria, Ambasada Izraela w Polsce oraz Muzeum Krakowa Oddział Stara Synagoga.

O 21:45 w JCC rozpoczniemy uroczystością zakończenia Szabatu – Hawdalą

O godz. 22.00 otworzymy drzwi krakowskich synagog, w których odbędą się koncert, projekcja filmu, spotkania, warsztaty, wystawy oraz spacery z przewodnikami.

Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24

Muzyczna różnorodność

Przez kilka ostatnich dziesięcioleci Synagoga Tempel była nie tylko miejscem modlitw, ale także miejscem, w którym odbyło się wiele fantastycznych koncertów. I tym razem nie będzie inaczej! W te wyjątkową noc zagra dla Was Ori Alboher – charyzmatyczny izraelski wykonawca, którego muzyka orbituje pomiędzy elektroniką, R&B, popem i ambientem. Pełna gama dźwięków jego muzyki, delikatność jego wokalu, harmonijne melodie oraz zdecydowane beaty wciągną Was głęboko w świat różnorodności muzycznej.

Synagoga Kupa, ul. Miodowa 27

Studia żydowskie – judaizm (nie)znany

W tę magiczną noc przeniesiemy na kilka godzin Instytut Judaistyki UJ z ul. Józefa do synagogi Kupa i otworzymy jego podwoje dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, jak w Krakowie bada się historię i kulturę Żydów, a w szczególności czym może nas dziś zachwycić, a czym zaskoczyć lub nawet zdumieć judaizm i wszystkie jego odmiany. Jak można się go nauczyć, gdzie jest widoczny w przestrzeni Krakowa, jak bardzo jest na wyciągnięcie ręki, a także jak wiele musimy się jeszcze o nim dowiedzieć.

Zajrzyjcie z nami do wnętrza synagogi, byśmy w starych księgach odkryli ślady wybitnych ortodoksyjnych rabinów, myślicieli żydowskich, poznali legendy chasydzkie, poczuli ducha nowoczesnego judaizmu. Będzie to opowieść snuta głosami nas wszystkich: pracowników, absolwentów, doktorantów i studentów. Noc Synagog to przede wszystkim Noc Opowieści o różnorodności.

W ramach programu zapraszamy na mini wykłady przygotowane przez pracowników Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

22.00-22.15: Dr hab. Michał Galas, dr Marek Tuszewicki, Dlaczego warto studiować judaistykę na UJ
22.20-22.35: Dr hab. Leszek Hońdo, Synagoga Kupa — historia i symbolika
22.40-22.55: Dr Michał Marciak, Czy król Herod Wielki był Żydem?
23.00-23.15: Dr Marek Tuszewicki, Radosny judaizm — chasydzi w Polsce i na świecie
23.20-23.35: Dr Alicja Maślak-Maciejewska i dr hab. Michał Galas, Judaizm postępowy: kaznodzieje i rabini krakowskiego Templa i warszawskiej Wielkiej Synagogi
23.40-23.55: Dr Ewa Węgrzyn, Różnorodność religijna we współczesnym Izraelu
00.00-00.15: Dr hab. Stefan Gąsiorowski, Dlaczego Karaimi nie są Żydami i ciągle się ich o to pomawia?
00.20-00.35: Dr hab. Magdalena Ruta, Rozmowa z Bogiem i o Bogu w zagładowej literaturze jidysz publikowanej w powojennej Polsce
00.40-00.55: Dr Przemysław Zarubin, Różnorodność problematyki żydowskiej w naukowych bazach Instytutu Judaistyki UJ

Synagoga Izaaka, Kupa 18

Jidysz, iwrit, a może ladino? Jedna historia – różne języki

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak Żydzi Aszkenazyjscy i Sefardyjscy dobijali transakcji handlowych? Czy greckie żydowskie mamy z Salonik i ich kuzynki z Lublina śpiewały swoim dzieciom kołysanki w tych samych językach? Iloma językami mówi dzisiejszy Izrael i diaspora żydowska? Jakie słowa w naszym potocznym języku wywodzą się z języków żydowskich?

Jeśli chcecie znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań dołączcie do nas w synagodze Izaaka, gdzie prezentujemy wystawę Języki żydowskie, oraz zapraszamy do przełożenia teorii na praktykę. W czasie pokazu i warsztatów języka hebrajskiego i jidysz prowadzonych przez Ewę Gordon oraz Julię Makosz z pomocą naszych wolontariuszy będziecie mogli nauczyć się pisać własne imię w tych językach! Zobaczcie, jak różnorodność jest fascynująca.

Wystawa została przygotowana przez Bibliotekę Narodowa Izraela [The National Library of Israel] w kooperacji z JCC Krakow.

Synagoga Stara, ul. Szeroka 24

Ostoja tradycji

Bohaterką wystawy w Starej Synagodze jest… Stara Synagoga. Od czasu swego powstania aż do wybuchu II wojny światowej pełniła ona nieprzerwanie rolę głównej synagogi krakowskiej gminy żydowskiej. Była ośrodkiem życia religijnego i społecznego wspólnoty, centrum duchowej wiedzy rabinów i świeckiej władzy seniorów kahalnych.

Gdy po tragedii Holocaustu przestała pełnić rolę domu modlitwy, wyznaczono jej nową funkcję: stała się siedzibą muzeum zachowującego pamięć o wiekach bogatej historii i kultury żydowskiej w Krakowie.

Wszystko to sprawia, że synagoga Stara jest nie tylko najcenniejszym zabytkiem żydowskiej architektury sakralnej, ale także matecznikiem i ostoją tradycyjnej kultury krakowskich Żydów. Jest także najlepszym miejscem wystawy muzealnej na swój własny temat, nazwanej adekwatnie do poruszanej na niej problematyki Ostoją tradycji.

Muzeum Krakowa, Oddział Stara Synagoga

Synagoga Remu, ul. Szeroka 40

O tym, co nas różni, ale nas nie dzieli.

Pełnię żydowskiej różnorodności doświadczycie w murach przesiąkniętej historią synagodze Remu. Żydowski Klub Studencki Hillel Gimel zabierze was w podróż po świecie! Zajrzymy do talerza Żydom z Hiszpanii, podglądniemy mizrahijski ślub i sprawdzimy, czym różnią się tradycje w zależności od szerokości geograficznej.

Do zobaczenia w synagodze Remu!

Program przygotowany przez Klub Studencki Hillel Gimel.

Synagoga Wysoka, ul. Józefa 38

Animowana opowieść o Wyjściu – początku różnorodności

Exodus – wyjście, przejście, nowy rozdział – to pokazuje w swojej animowanej opowieści Nina Paley, amerykańska rysowniczka, animatorka i działaczka wolnej kultury, autorka licznych komiksów. Pokazywany na festiwalach filmowych fantastyczny, zaskakujący i barwny film o narodzie żydowskim w drodze. Kino w synagodze? Dlaczego nie!

Zapraszamy na pokaz filmu w czterech turach:

Godz. 22.10 | 23.00 | 23.50 | 00.40

Synagoga Poppera, Szeroka 16

Różne karty – ta sama historia

W żydowskiej tradycji sztuka i literatura zawsze odgrywała i nadal odgrywa ogromna rolę. Książka – nośnik informacji, medium humoru, fantazji. Zapraszamy, by zajrzeć do księgarni w Synagodze Poppera i zapoznać się z książkami najważniejszych żydowskich pisarzy i pisarek. Co więcej, wraz z Wydawnictwem Austeria zapraszamy na wydarzenie, które jeszcze nie miało miejsca w historii Nocy Synagog – pod krakowskim niebem będzie można obejrzeć Dybuka – arcydzieło przedwojennego kina jidysz.

Program przygotowany przez Wydawnictwo Austeria.

Wydarzenia towarzyszące

JCC Krakow, Miodowa 24

22.30 – od czulentu przez chałkę po hummus — Kuchnia i różnorodne potrawy żydowskie stanowią trzon żydowskiej tożsamości. Zapraszamy do ogródka JCC na pokaz kulinarny w wykonaniu Kasi Leonardi – spróbujcie kluczowych dla tradycji żydowskiej potraw – chałki, czulentu i hummusu.

22.30-2.00 – Tożsamość – doświadczenie miejsca. — Wystawa Darka Pali

JCC WEST, Izaaka 5, Punkt informacyjny

W zawiłych uliczkach krakowskiego Kazimierza łatwo stracić orientację. Na rogu ulic Kupa i Izaaka, w JCC WEST, które jest siedzibą żydowskiego klubu studenckiego Hillel Gimel, znajdziecie punkt informacyjny 7@nite. Chętnie udzielimy niezbędnych wskazówek.

Żydowskie Muzeum Galicja, Dajwór 18

Kazimierz wczoraj i dziś: historia różnorodności

Przez stulecia na krakowskim Kazimierzu spotykały się i przenikały różne języki, grupy społeczne, przekonania polityczne, wizje przeszłości i przyszłości. Tutejsza społeczność żydowska była i nadal jest o wiele bardziej zróżnicowana, niż mogłoby się wydawać. W czasie Nocy Synagog zapraszamy na spacery współorganizowane przez Żydowskie Muzeum Galicja i Free Walkative! Tour: pokażemy dawne ślady różnorodności oraz jej współczesne przejawy.

20.00 — Spacer w języku polskim
21.00 — Spacer w języku angielskim
22.00 — Spacer w języku polskim

Wszystkie spacery rozpoczynają się w Żydowskim Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18.
Obowiązują zapisy drogą telefoniczną lub mailową, decyduje kolejność zgłoszeń:
tel. 12 421 68 42 | e-mail: zapisy@galiciajewishmuseum.org

W godzinach 22.00-24.00 zapraszamy na wystawę fotografii Chucka Fishmana „Re-Generation. Życie żydowskie w Polsce”. Wstęp wolny.

Organizatorzy

JCC Krakow — Centrum powstało w 2008 roku z inicjatywy i przy wsparciu Księcia Walii Karola. Od 11 lat aktywnie działa na rzecz odrodzenia żydowskiego życia w Krakowie. Miejsce energetyczne, by nie powiedzieć kultowe, pełne życia, ludzi i różnych, czasami zwariowanych pomysłów. Ciągle w ruchu, dynamiczne, pozytywne. Oferuje programy edukacyjne i kulturalne. W 2017 roku przy JCC Krakow zaczął działać żydowski żłobek i przedszkole „Frajda”. To główny punkt spotkań społeczności żydowskiej w Krakowie. Ważne miejsce na mapie kulturalnej Krakowa.

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie — Gmina jest kontynuatorką tradycji gminy powstałej ponad 700 lat temu. Obejmuje swoim zasięgiem południowo-wschodnią Polskę i należy do Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Obecnie zrzesza około 100 członków i wspiera życie społeczności żydowskiej na terenie Krakowa oraz południowo– wschodniej Polski. Posiada w Krakowie trzy czynne synagogi: Remu, Tempel i Kupa oraz jest właścicielem synagog: Starej, Izaaka, Wysokiej, Poppera, Deichesa, Mizrachi, Chewra Tilim oraz innych położonych na terenie Galicji.

Jewish Community Centre

Jewish Community Centre

Gmina Wyznaniowa Żydowska

Gmina Wyznaniowa Żydowska

Pomysłodawca

JDC Polska — Od 100 lat American Jewish Joint Distribution Committee (JDC) – zwany powszechnie Joint – realizuje w praktyce zasadę zgodnie z którą Żydzi są odpowiedzialni za siebie i wszystkich Żydów. Obecnie JDC działa w ponad 70 krajach, w których we współpracy z organizacjami partnerskimi pracuje na rzecz Żydów, niesie pomoc charytatywną społecznościom żydowskim, dba o ocalenie tożsamości i kultury żydowskiej. Zasięg działalności JDC wykracza poza środowiska żydowskie poprzez programy pomocy charytatywnej udzielanej w sytuacjach kryzysowych na całym świecie. Dziewięć lat temu JDC Polska lat temu było pomysłodawcą programu 7@nite i organizowało je przez siedem lat.

Fundacja Joint Distribution Committee Poland

American Jewish Joint Distribution Committee Poland

Kluczowi partnerzy dziewiątej edycji 7@nite

Hillel Gimel Kraków jest żydowskim klubem studenckim, który powstał z połączenia wcześniej istniejącej grupy „Gimel” działającej przy JCC Krakow z międzynarodową organizacją Hillel zrzeszającą młodych ludzi z żydowskim pochodzeniem w ponad 600 lokalizacjach na świecie. Hillel Gimel skupia się na kulturze żydowskiej, budowaniu tożsamości, edukacji i dobrej zabawie.

Instytut Judaistyki UJ jest najstarszą jednostką uniwersytecką w Polsce oferującą studia z zakresu judaistyki. Obecnie mieści się w sercu dzielnicy żydowskiej Kazimierz, pracuje w nim 13 pracowników naukowych i studiuje ok. 130 studentów.

Żydowskie Muzeum Galicja — powstało, by upamiętnić ofiary Holokaustu oraz ukazać historię i kulturę Żydów z nowej perspektywy. Muzeum znajduje się na krakowskim Kazimierzu, w sercu dawnej żydowskiej dzielnicy miasta. Jesteśmy instytucją pożytku publicznego. Naszym celem jest rewizja tradycyjnych stereotypów dotyczących żydowskiej przeszłości w Polsce oraz pomoc zarówno Polakom, jak i Żydom w zrozumieniu własnej historii.

Hillel Gimel Kraków

Hillel Gimel Kraków

Instytut Judaistyki UJ

Instytut Judaistyki UJ

Żydowskie Muzeum Galicja

Żydowskie Muzeum Galicja

Partnerzy

Ambasada Izraela w Warszawie

Ambasada Izraela w Warszawie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

Chabad Lubawicz Kraków

Chabad Lubawicz Kraków

Wydawnictwo Austeria

Wydawnictwo Austeria

Patronat medialny

TVP3 Kraków

TVP3 Kraków

Radio Kraków

Radio Kraków

Gazeta Wyborcza

Gazeta Wyborcza

KONTAKT

Jewish Community Centre, Miodowa 24, 31-055 Kraków
Telefon: +48 12 370 5770
E-mail: office@jcckrakow.org
fb.com/7atnite